E-T-A ESX10-TB-101-DC24V-2A
Description
E-T-A ESX10-TB-101-DC24V-2A
ESX10-TB-101-DC24V-2A-E
Tổng Quan Sản Phẩm
ESX10-TB-101-DC24V-2A is an ESX10-T electronic circuit protector that is only 12.5mm wide and selectively protects all DC 24V load circuits, thereby increasing the uptime of machines and systems. This is achieved by a combination of active electronic current limitation in the event of a short circuit and overload disconnection typically from 1.1 times rated current. This response is faster than frequently used DC 24V switch mode power supplies without tripping fast and thus prevents disastrous voltage dips of the supply. Even capacitive loads up to 75,000µF can be handled very easily. The integral fail-safe element is adjusted to the circuit protector’s rated current and can thus very easily be synchronized with the wired cable cross-section. This makes planning much easier. Application includes automation, automobile production, chemical, oil and gas, mechanical engineering, medical technology, pharmaceutical and food, power engineering DC 24V, and renewable energies.
  • Rail mounting, with signal contact and hole for signal busbars, without physical isolation
  • Without signal input, signal make contact, current ratings is 2A
  • Active linear current limitation
  • Increases machine uptime through clear failure detection and stable power supply
  • Moulded housing material, symmetrical rail to EN 60715-35×7.5 mounting
  • Housing IP20 EN60529, terminals IP20 DIN 60529 protection class
  • Approvals UL, CSA, DNV GL
  • Dimensions (W x H x D) is 12.5 x 80 x 83mm